יום שני, 16 ביוני 2014

למידה משמעותית

שלום לכולם,
בוחר להתחיל בלוג שסובב סביב נושא הלמידה המשמעותית.
קצת רקע....
נושא הלמידה המשמעותית הוגדר כנושא ליבה במערכת החינוך במדינת ישראל. למידה משמעותית היא למידה המזמנת חוויית למידה רגשית, חברתית וקוגניטיבית, המושתתת על שלושה רכיבים המתקיימים בו זמנית: ערך ללומד ולחברה, מעורבות  הלומד והמלמד, רלוונטיות ללומד.
ניר גולן, מומחה הדרכה ומנהיגות, שילב בין "הדיאלוג הסוקרטי", תורת הלוגותרפיה של ויקטור פראנקל ועקרונות הלמידה, ופיתח את המודל הסגולי ליצירת למידה משמעותית.
הנחת יסוד:
1.      יש לנו ״שאיפה למשמעות״, ואנחנו נעשים מאושרים רק מתוך הרגשה שאנו מגשימים את משמעותנו.
2.      משמעות, היא כוונת הדברים, לגבי כל אחד מאיתנו במצבו הנוכחי. היא סגולית, ייחודית ואישית. איננו יכולים לאמץ לעצמנו משמעות שהיא תקפה לגבי מישהו אחר או לחיות את המשמעות של מצב מסוים, לאחר שחלף ואיננו.
3.      המודל הסגולי מניח כי כל אחד הוא ייחודי, כולנו חיים את חיינו הייחודיים ולכל אחד מאיתנו יש אפשרויות, יתרונות וחסרונות ייחודיים. כל אדם קושר יחסים ייחודיים, מקבל על עצמו משימות ייחודיות, מתייסר בייסורים ייחודיים, סובל מרגשי אשמה ייחודיים ומת מוות ייחודי.
4.      תפקידו של המורה לייצר בעזרת דיאלוג ״שיח לגילוי העצמי״, להביא לידי מודעותו של הלומד את מה שידוע לו בליבו, ולא להרוות אותו באינפורמציה.
ננסה להגדיר למידה משמעותית בעזרתו של הלל:
״אם אין אני לי, מי לי? וכשאני לעצמי, מה אני? ואם לא עכשיו, אימתי?) אבות, פרק א' משנה י"ג): 
·        מן השאלה הראשונה משתמע שלכל אדם אין תחליף, כל אחד סגולי- לכל אדם יש את ייחודו ועליו לחפשו
·        מן השאלה השנייה למדים אנו שאם אדם פועל רק לטובתו האישית, בוגד הוא באופיו האנושי- תרומתו הייחודית לאנושות 
·        מן השאלה האחרונה משתמע שכל רגע הינו ייחודי, ואי אפשר לשחזר אותו, ולכן יש למצות את הלמידה המשמעותית הרלוונטית באותו הרגע

מטרת הבלוג לעורר שיח אמיתי סביב הנושא.
אשמח לקבל שאלות/ הערות ותובנות כדי לקדם את פיתוח המודל.

תודה,
ניר גולןאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה